GRAINGER BULK-RS-NHS60-129 Neoprene Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2XPGModel: BULK-RS-NHS60-129Cross Ref: 744F21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 610
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"