FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 1" |
| Shape | Strip |
| Standards | Astm D2000 Bc 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- OSG 404-3594-BN11 Ball End Mill, 4 Flutes, 23/64 Inch Milling Dia., 7/8 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, TiAlN
- VERMONT GAGE 141210840 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1084 Inch Size
- ZOELLER 820-0006 Commercial Grinder Pump, 200 to 208 V, 15.5 A, 2 hp, 3450 rpm Speed, Iron
- INGERSOLL-RAND 93795 Spacer
- CONTINENTAL PLR10025-15-11 Air Hose, 1 Inch Hose Inside Dia, Red, Brass 1 Inch Mnpt X Brass 1 Inch Mnpt
- 3M 7000119707 60455033245 / 01438 PSA Sanding Disc Roll, 6 Inch Dia, Non-Vacuum, P220 Grit, A Weight Paper
- SEALMASTER TM 5 1420500000 Rod End Bearing, 5/16 Inch Bore, 11/32 Inch Housing Width, Male, 5/16-24 UNF, Right Hand
- DDS 428010SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 42 mm ID, 80 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Ultrasonic Thickness Gauge Accessories
- Regenerative Blower Inlet Filters
- Fluorescent Lamp Starters
- Downdraft Tables
- Corrugated Tubing Fittings
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Acetal Gray
- VIBCO MHISS Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 126F-CS Basket Strainers
- ANVIL ASNS Series Clamping Nuts Without Spring
- WM CASTER Swivel Plate Shock-Absorbing Caster
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Pressure Line Filters, Glass, 3 Micron
- MITUTOYO Specialty Micrometers
- GRAINGER Barbed Tube Connectors
- LITTELFUSE FHA Series In-Line Blade Fuse Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS60-100 Neoprene Strip, 1 Inch X 10 Ft, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€51.37 /unit


