GRAINGER BULK-RS-NHS50-952 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.5 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WDA 785NJ3
GRAINGER BULK-RS-NHS50-952 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.5 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WDAModel: BULK-RS-NHS50-952Cross Ref: 785NJ3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.5 mm
Thickness Tolerance -0.1 mm to +0.1 mm