GRAINGER BULK-RS-NHS50-787 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A | CQ2UPT 56AE63
GRAINGER BULK-RS-NHS50-787 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2UPTModel: BULK-RS-NHS50-787Cross Ref: 56AE63
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"