FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 18" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 18" |
| Overall Width | 18" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 510 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.56 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- SUPCO SHM210
- RULAND MANUFACTURING CL-3-ST 3/16 Inch One-Piece Shaft Collar, 316 SS, Clamp Style, 5/8 Inch OD, 0.281 Inch Wd.
- PIP USM-3315-XS Arm Protection Metal Mesh Sleeves, XS, Each
- MAIN FILTER INC. MF0589502 167500SH10XLS000M Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- PENBERTHY LG-40R Glass Rod Kit Red Line 3/4in Diameter 40in L
- TENNSCO SM-42 Modular Unit Shelf 42 Inch Width x 14 Inch Depth 250 lbs
- BELL & GOSSETT DP0618 Propeller
- CLEVELAND C80588 Square End Mill, Center Cutting, 5 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Sinks
- Class RK1 Fuses
- Tapered Roller Bearing Cones
- Waxes and Cleaners
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- VIEGA PROPRESS Coupling no stop, Press x Press
- MARTIN SPROCKET Double Head Open End Wrench Sets, Chrome
- PROTO Crowfoot Wrench Sets
- GRAINGER Traffic Channelizer Cones And Accessories
- WATTS LF7R Series Dual Checks With Atmospheric Ventss
- MERIT BRASS AC45110L 304 Stainless Steel Weld-Nut Flanges, Schedule 10, Class 150
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-776 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€320.40 /unit


