GRAINGER BULK-RS-NHS50-683 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,332.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 380% |
| Length | 30 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 30 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 510 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 13394 Taper Drill Bit, 13/64 Inch Size, Hss, Parabolic
- EATON FDCE316032W Molded Case Circuit Breaker, Type Fdce, 3-Pole, 160A, 600 Vac, 250 Vdc, Without Terminals
- LITTLE GIANT PUMPS 511667 10SF3V2D Simplex System, 1/2 Hp, 3 Inch Vent X 2 Inch Discharge
- BALDOR / DODGE 015763 70HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 2.25 Inch, Rating 3600 Rpm
- WESTWARD 1MZP8-4 Puller Jaw, Compatible With 1MZP8, 2 3/8 Inch Reach - Max, External/Internal
- GORILLA MILL GMHT516R7060 30434 Carbide End Mill, 2-1/2 Inch Length, 7 Flute, Radius End
- VERMONT GAGE 112101580 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 1.58 mm Size
- WALTER TOOLS M2251305-UNC5 6149944 Spiral Flute Tap, #5-40 Thread Size, 6 mm Thread Length, 56 mm Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Stair Climbing Hand Trucks
- Refractometers
- Door Closers
- Standby Generators Liquid-Cooled
- LOC-LINE Extended Elbow
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Inch
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- ANVIL AS211 Series Lock Washers, Electro-Galvanized
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Ball Valves, Flanged Ends, EPDM
- MI-T-M Plates
- ENCORE Straight Faucet Spouts
- SUPERIOR Knit Cut Resistant Gloves
- PBC LINEAR Commercial Rail Linear Guides
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-683 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,402.30 /unit

