GRAINGER BULK-RS-NHS50-645 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UHW 55ZX90
GRAINGER BULK-RS-NHS50-645 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UHWModel: BULK-RS-NHS50-645Cross Ref: 55ZX90
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"