GRAINGER BULK-RS-NHS50-643 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CR3DNT 55ZX88
GRAINGER BULK-RS-NHS50-643 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CR3DNTModel: BULK-RS-NHS50-643Cross Ref: 55ZX88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"