GRAINGER BULK-RS-NHS50-641 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inchness, 50A | CQ2UFC 55ZX86
GRAINGER BULK-RS-NHS50-641 Neoprene Sheet, 18 Inch x 18 Inch, 50A
Item: CQ2UFCModel: BULK-RS-NHS50-641Cross Ref: 55ZX86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"