GRAINGER BULK-RS-NHS50-631 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inchness, 50A | CQ2TUQ 55ZX76
GRAINGER BULK-RS-NHS50-631 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inchness, 50A
Item: CQ2TUQModel: BULK-RS-NHS50-631Cross Ref: 55ZX76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"