GRAINGER BULK-RS-NHS50-349 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A | CQ2VGH 241AJ8
GRAINGER BULK-RS-NHS50-349 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2VGHModel: BULK-RS-NHS50-349Cross Ref: 241AJ8
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"