GRAINGER BULK-RS-NHS50-348 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A | CQ2XUJ 241AH6
GRAINGER BULK-RS-NHS50-348 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2XUJModel: BULK-RS-NHS50-348Cross Ref: 241AH6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"