GRAINGER BULK-RS-NHS50-274 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A | CQ2URW 240ZY3
GRAINGER BULK-RS-NHS50-274 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2URWModel: BULK-RS-NHS50-274Cross Ref: 240ZY3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"