GRAINGER BULK-RS-NHS50-221 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XBP 55ZX36
GRAINGER BULK-RS-NHS50-221 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XBPModel: BULK-RS-NHS50-221Cross Ref: 55ZX36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 6"
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"