GRAINGER BULK-RS-NHS50-21 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VFC 241AE4
GRAINGER BULK-RS-NHS50-21 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VFCModel: BULK-RS-NHS50-21Cross Ref: 241AE4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"