Item: CQ2XHZModel: BULK-RS-NHS50-198Cross Ref: 56AC35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 12"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"