GRAINGER BULK-RS-NHS50-1095 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 3 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€4,018.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.32 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | High Strength |
| Length | 50 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 50 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3 mm |
| Thickness Tolerance | -0.4 mm to +0.4 mm |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 68.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 2MA48X7/8 2AK49 Light Duty Fixed Bore Sheave
- PARKER A4N0116D1KG Piston Accumulator 0.5 Gallon 1 5/8-12 Sae
- GRAINGER 11634_36_0 Tool Steel Rectangular Bar, 0.046875 Inch Thick, Precision Ground
- WINSMITH E20MDVDF1000P5 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- GRAINGER 23498_72_0 Stainless Steel Rod 455, 5/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND 103622 Compression Spring, 128 lbs/In Stiffness Rate, 1253 lbs Load Capacity, Chrome Silicone
Explore More
- KEYSHAFT
- Ash Trays Cigarette Receptacles and Ash Tray Sand
- Trailer Locks
- Carbide Burs
- File Cleaners
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Thread
- KEO NC Spotting Drills, 120 Degrees Point Angle
- KEO Countersink Sets, Carbide
- HOWARD LEIGHT Max Earplugs
- DAYTON Ceiling Shutter
- ACROVYN Rubstrips, Pearl, Acrovyn, 120 Inch Length
- GRAINGER Anchor Shackle, Alloy Steel Body Material
- TOUGH GUY Degreasers
- HUBBELL - BRYANT Industrial Triple Gripper Extra Heavy Duty Straight Blade Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-1095 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 3 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
€4,229.54 /unit


