Item: CQ2RTNModel: BULK-RS-NHS50-1089Cross Ref: 785P01
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 40 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3 mm
Thickness Tolerance -0.4 mm to +0.4 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"