GRAINGER BULK-RS-NHS50-1083 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 5 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€3,678.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.32 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | High Strength |
| Length | 30 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 30 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 5 mm |
| Thickness Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 54.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Carboys and Jerricans
- Counter and Bench Brushes
- Gage Blocks/Clamps Surveillance Masters
- Oil Gauging Tape Measures
- Bypass Valves
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- RUD CHAIN Washers
- JONARD TOOLS Test Equipment Accessories
- BUNTING BEARINGS Thrust Washers
- BUSSMANN F15A Series Fast Acting Midget Fuses
- STAFFORD MFG Solution Series Two Piece Split Pipe Collars
- PARKER 270NTA Series Air Brake NTA Female Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-1083 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 5 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
€3,872.52 /unit


