GRAINGER BULK-RS-NHS50-1048 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 5 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CQ2XRD 785NT7
GRAINGER BULK-RS-NHS50-1048 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 5 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CQ2XRDModel: BULK-RS-NHS50-1048Cross Ref: 785NT7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 12"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 5 mm
Thickness Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"