FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.32 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | High Strength |
| Length | 12" |
| Material | Neoprene |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1 mm |
| Thickness Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 11664 Jobber, 5/16 Length, High Speed Steel, Bright
- GROVE GEAR GRL8320130.00 GRL-BMQ832-15-R-56 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.375 Inch O.D, Cast Iron
- RED HAT 8210G094LF 12/DC Solenoid Valve, 1/2 Inch Pipe Size Valves, 12 Vdc, Brass
- HOFFMAN A36N3012LP 81990 Enclosure, Hinged Cover With Recessed Handle, 36 x 30 x 12.62 Inch Size, Gray, Steel
- PARKER UTK-60-R1
- MAIN FILTER INC. MF0876159 30P0EAH064N1 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 5.31 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0430914 01E9503VG16EV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 13.74 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Convertible Hand Trucks
- Door Closers
- Belt-Driven Tubeaxial Fans
- Soldering Kits
- Machine Key
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 4H5H, Metric Fine
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300SS Series Midwest Sight Flow Indicators
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- ABC HAMMERS Bronze/Copper Striking Hammers
- COTTERMAN Steps
- GATES P Type Quick Disconnect Bushings
- REGAL Ball End Mills, Double End, 2 Flutes, HSS, CC, Bright
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type U, Two Ply
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-1043 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 1 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€31.79 /unit


