GRAINGER BULK-RS-NHS50-1006 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 3 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CR3DPA 785NP5
GRAINGER BULK-RS-NHS50-1006 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 3 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CR3DPAModel: BULK-RS-NHS50-1006Cross Ref: 785NP5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3 mm
Thickness Tolerance -0.4 mm to +0.4 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"