GRAINGER BULK-RS-NHS40-79 Neoprene Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2WLNModel: BULK-RS-NHS40-79Cross Ref: 744D31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"