GRAINGER BULK-RS-NHS40-651 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 40A | CQ2UMB 55ZZ52
GRAINGER BULK-RS-NHS40-651 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 40A
Item: CQ2UMBModel: BULK-RS-NHS40-651Cross Ref: 55ZZ52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"