GRAINGER BULK-RS-NHS40-642 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UFR 55ZX67
GRAINGER BULK-RS-NHS40-642 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UFRModel: BULK-RS-NHS40-642Cross Ref: 55ZX67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"