GRAINGER BULK-RS-NHS40-454 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CR3DPU 55ZW76
GRAINGER BULK-RS-NHS40-454 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CR3DPUModel: BULK-RS-NHS40-454Cross Ref: 55ZW76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 12"
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"