GRAINGER BULK-RS-NHS40-279 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UUV 240ZN1
GRAINGER BULK-RS-NHS40-279 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UUVModel: BULK-RS-NHS40-279Cross Ref: 240ZN1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"