GRAINGER BULK-RS-NHS40-272 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A | CQ2UQW 240ZG2
GRAINGER BULK-RS-NHS40-272 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2UQWModel: BULK-RS-NHS40-272Cross Ref: 240ZG2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"