GRAINGER BULK-RS-NHS40-222 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XBW 744D67
GRAINGER BULK-RS-NHS40-222 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XBWModel: BULK-RS-NHS40-222Cross Ref: 744D67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 6"
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"