GRAINGER BULK-RS-NFR60-65 Neoprene Roll, Fabric-Reinforced, 4 Ft X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2THEModel: BULK-RS-NFR60-65Cross Ref: 241ET0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4 ft.
Reinforced Material Polyester
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"