GRAINGER BULK-RS-NFR60-62 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 4 Ft, 60A | CQ2XXH 241ET1
GRAINGER BULK-RS-NFR60-62 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 4 Ft, 60A
Item: CQ2XXHModel: BULK-RS-NFR60-62Cross Ref: 241ET1
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 4 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Good
Overall Length 4 ft.
Overall Width 36"
Reinforced Material Polyester
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"