GRAINGER BULK-RS-NFR60-40 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 4 Ft X 5 Ft, 60A | CQ2VWV 241ER3
GRAINGER BULK-RS-NFR60-40 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 4 Ft X 5 Ft, 60A
Item: CQ2VWVModel: BULK-RS-NFR60-40Cross Ref: 241ER3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 2
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 4 ft.
Reinforced Material Polyester
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"