GRAINGER BULK-RS-NAT40-336 Rubber Roll Gum 1/8 Inch Thick 25 Feet 40A
Item: AH7QKDModel: BULK-RS-NAT40-336Cross Ref: 36XV43
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Excellent
Chemical Resistance Fair
Color Tan
Compression Set 25%
Density 1.05 g/cc
Durometer 40A
Elongation 600%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 25 ft.
Material Natural Rubber
Maximum Temperature 200°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 25 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 421
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"