GRAINGER BULK-RS-N90-53 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inchness, 90A | CQ2TPB 60DC88
GRAINGER BULK-RS-N90-53 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inchness, 90A
Item: CQ2TPBModel: BULK-RS-N90-53Cross Ref: 60DC88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 12"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"