GRAINGER BULK-RS-N90-37 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TRA 60DC48
GRAINGER BULK-RS-N90-37 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TRAModel: BULK-RS-N90-37Cross Ref: 60DC48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 12"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"