GRAINGER BULK-RS-N90-33 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TQR 60DC46
GRAINGER BULK-RS-N90-33 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TQRModel: BULK-RS-N90-33Cross Ref: 60DC46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 12"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Weather Resistance Excellent
Width 12"