GRAINGER BULK-RS-N90-31 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VDQ 60DC55
GRAINGER BULK-RS-N90-31 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VDQModel: BULK-RS-N90-31Cross Ref: 60DC55
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"