GRAINGER BULK-RS-N90-26 Neoprene Sheet, 12 Inch X 36 Inchness, 90A | CQ2UBW 60DC43
GRAINGER BULK-RS-N90-26 Neoprene Sheet, 12 Inch X 36 Inchness, 90A
Item: CQ2UBWModel: BULK-RS-N90-26Cross Ref: 60DC43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"