GRAINGER BULK-RS-N80-98 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 80A | CR3DPY 60DE04
GRAINGER BULK-RS-N80-98 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 80A
Item: CR3DPYModel: BULK-RS-N80-98Cross Ref: 60DE04
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 20 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"