FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.36 g/cc |
| Durometer | 80A |
| Elongation | 100% |
| Grade | High Strength |
| Length | 12" |
| Material | Neoprene |
| Oil Resistance | Good |
| Shape | Sheet |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BEHRINGER SYSTEMS S3075-PP-CM1 BEHRINGER PIPE SYSTEMS S3075-PP-CM1
- BALDOR / DODGE 154724 Shim96X110X0.5
- KIPP K0124.92A2X30 Adjustable Handle, Teardrop, Stainless Steel Handle, 1/4 Inch To 20 Thread Size, Natural
- GRAINGER 8147_36_0 Bronze Round Tube, 4 1/2 Inch OD, 3.25 Inch ID, 36 Inch Length
- MARTIN SPROCKET 8MX53S62-2517 Sprocket, Bushed, 5.251 Inch Max Bore, 53 Teeth, 5.314 Inch Pitch Dia., Steel
- PIP 205-420/5X Protective Clothing Rainwear Suit, 5XL, Green, Each
- FABORY U11375.100.0001 Jam Nut, 1-14 Thread Size, Steel, 0.519 to 0.575 In Ht., 1.45 to 1.5 In Wd., Gr. 8, 1 1/2 In Wrench Size
- ENERPAC RR3006 Hydraulic Cylinder, 300 Ton, 6 Inch Stroke Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Relay Sockets
- Electro Mechanical Actuators
- Garden Carts
- S Hooks
- Vacuum Regulators
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- ADB HOIST RINGS MFG. Weldless Alloy Rings
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- FOL-DA-TANK Dielectric Testing Tank liners
- GROTE Courtesy Lamps
- BETTER PACK Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N80-49 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 80A
€60.92 /unit


