GRAINGER BULK-RS-N80-43 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 80A | CQ2UWR 60DC74
GRAINGER BULK-RS-N80-43 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 80A
Item: CQ2UWRModel: BULK-RS-N80-43Cross Ref: 60DC74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"