GRAINGER BULK-RS-N80-37 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 80A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TQY 60DC24
GRAINGER BULK-RS-N80-37 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 80A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TQYModel: BULK-RS-N80-37Cross Ref: 60DC24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 12"
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"