GRAINGER BULK-RS-N80-19 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 80A | CQ2UZJ 60DC28
GRAINGER BULK-RS-N80-19 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 80A
Item: CQ2UZJModel: BULK-RS-N80-19Cross Ref: 60DC28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"