GRAINGER BULK-RS-N80-116 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.375 Inch Thickness, 80A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€7,221.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.36 g/cc |
| Durometer | 80A |
| Elongation | 100% |
| Grade | High Strength |
| Length | 20 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 20 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.035" to +0.035" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 71.64 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- ECEF 57545 Shank, 40mm Diameter
- SOUTHWIRE COMPANY 11587384 Building Wire, 12 AWG, 1 Conductors, 100 ft Length, Solid, Nylon, PVC
- HELICOIL A3591-18CN1688 Locking Insert, 1 1/8 In - 12 Thread Size, SS, 1.688 In Insert Lg., Gr. 304
- T&S B-0113-CR-J Pre-Rinse Faucet, Single Hole Base, Cerama Cartridges, Spray Valve
- GROVE GEAR 16752
- GRAINGER BULK-RS-N60-299 Neoprene Sheet, 36 Inch X 4 Ft, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- MAIN FILTER INC. MF0432009 XH04592 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 250 Micron Rating, Seal, 14.76 Inch Height
- WALTER TOOLS VNMG160404-FM5 WSM10S 7091932 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/16 Inch Thick, 1/64 Inch Corner Radius
Explore More
- KEYSHAFT
- Confined Space Fan and Blower Accessories
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Thickness Gages
- Flexible Hose Systems
- Patching and Repairing Compounds
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS200EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Tap and Die Set, Fractional, High Carbon Steel
- TB WOODS FSH Form Flex Couplings
- ASHLAND CONVEYOR Powered Roller Conveyors
- SQUARE D Q4L Series Molded Case Circuit Breakers
- NIBCO 5835-B Series Double Fixture Tee Hubs, ABS DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N80-116 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.375 Inch Thickness, 80A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€7,601.54 /unit


