GRAINGER BULK-RS-N80-111 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 80A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€5,310.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.36 g/cc |
| Durometer | 80A |
| Elongation | 100% |
| Grade | High Strength |
| Length | 30 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 30 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 53.73 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- COOPER B-LINE BCH64-E58 Cable To Beam Fastener, 5/16 To 1/2 Inch Flange Thickness, 3/4 Inch Hook
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BH06 Pushbutton Blue 22 Mm
- WEILER 51230 Flap Disc 7 inch x 60 Grit 7/8 8600 rpm
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-7-150EPFL-PP Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, Flanged Connection, Polypro, 1-1/2 Inch Size
- WALTER TOOLS A3389DPL-17 Coolant Fed Drill 17mm 140 Carbide
- OSG 2941208 Spiral Flute Tap, 5/16-24 Thread Size, 7/16 Inch Thread Lg, TiCN, H5, Modified Bottoming
- BROWNING 5/3V5.00-QD-SDS
- ANVIL 0338220106 1/2 X 3/8 Extra Heavy Plain X Threaded Swage Nipple
Explore More
- KEYSHAFT
- Caulk Guns
- Belt/Disc Sanders
- Pump Pedestals and Mounting Bases
- Santoprene Tubing
- Common Nails
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CONDOR Hard Hat Liners
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- INGERSOLL-RAND Retainers
- NIBCO Wafer Style Check Valves
- BLACK & DECKER Cordsets
- GRAINGER Pneumatic And Flat Free Wheels
- STEARNS BRAKES 87600 Series Endplates, IP54 Rated, 1-Disc
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N80-111 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 80A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€5,590.11 /unit


