GRAINGER BULK-RS-N70-911 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 70A | CQ2QWG 785PY4
GRAINGER BULK-RS-N70-911 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2QWGModel: BULK-RS-N70-911Cross Ref: 785PY4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 20 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"