Item: CQ2QTRModel: BULK-RS-N70-897Cross Ref: 785NF6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"