GRAINGER BULK-RS-N70-880 Neoprene Roll, 36 Inch X 55 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€2,278.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 55 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 55 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 67.82 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND MG1-253 Wrench
- MACROMATIC TD-80924-44 Time Delay Relay, 10-10230 Min., 48V AC/DC, 10A
- NUMATICS 152SS600K000030 Solenoid Air Control Valve 1/4 Inch 120vac
- BELL ELECTRICAL SUPPLY PBC100GY Weatherproof Cover, Plastic, Blank, Gray
- GRAINGER CPB120 Cap Nut, 3/4 In - 10 Thread Size, 1.453 In Overall Ht., 1 1/16 In Hex Wd.
- EATON 25RDB2-VM Fuse Mount, 200A, 25.5 Kv, 150 Kv Impulse Withstand Voltage
- PARKER 003371202
Explore More
- KEYSHAFT
- Gantry Cranes
- Hydraulic Pump and Motor Mount Adapters
- Multihead Operators
- Carbon Steel Grating
- Moisture Analyzers
- ANSELL 93-700 Touchntuff Sterile Nitrile Disposable Gloves
- DESTACO 331-M Series Pull Action Latch Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- BANJO FITTINGS Y Strainer 1/2 Inch
- KINGSTON VALVES 205 Series, Horz Dash Pot Check Valves
- HOFFMAN Pharmapro Series Type 4X Flush Mount Hinge Cover Enclosures
- DESTACO Sensor Bars
- RULAND MANUFACTURING International Series Shaft Collars, One Piece
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N70-880 Neoprene Roll, 36 Inch X 55 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€2,398.44 /unit

