GRAINGER BULK-RS-N70-857 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 70A | CQ2RXU 55ZV94
GRAINGER BULK-RS-N70-857 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 70A
Item: CQ2RXUModel: BULK-RS-N70-857Cross Ref: 55ZV94
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 50 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"