Item: CQ2VYDModel: BULK-RS-N70-80Cross Ref: 56CZ76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"